Busy weekend of Bank Holiday cricket in North Wales

Menai Bridge are due to host Llandudno tomorrow. Picture: WYNNE EVANS

This weekend we have a double header of North Wales League action with a full programme of matches to be played on Saturday, May 29 and Monday, May 31, as well as the usual Sunday games.

Colwyn Bay and Northop Hall will meet in a Vitality Club T20 preliminary round clash tonight (Friday, 6 pm).

Here is what’s happening

FRIDAY, MAY 28

Vitality Club T20 preliminary round (6 pm)

Colwyn Bay v Northop Hall

SATURDAY, MAY 29

Icon Sports North Wales Cricket League

Premier Division (12 noon unless stated)
Gresford v St Asaph, Llay Welfare v Bangor, Menai Bridge v Llandudno, Northop v Brymbo, Denbigh v Clwb Criced Conwy (12.30 pm), Mochdre v Pwllheli (12.30 pm).

Division One (12 noon)
Bangor 2nd XI v Connah’s Quay, Halkyn v Dolgellau, Hawarden Park v Mold, Llanrwst v Gwersyllt Park, Pontblyddyn v Bethesda, Ruthin v Abergele.

Division Two (12 noon)
Bersham v Llay Welfare 2nd XI, Buckley v Menai Bridge 2nd XI, Carmel & District v Northop 2nd XI, Marchwiel and Wrexham v Mochdre 2nd XI, Mold 2nd XI v Denbigh 2nd XI, St Asaph 2nd XI v Gresford 2nd XI.

Division Three (12 noon)
Abergele 2nd XI v Buckley 2nd XI, Connah’s Quay 2nd XI v Clwb Criced Caernarfon, Clwb Criced Conwy 2nd XI v Hawarden Park 2nd XI, Gwersyllt Park 2nd XI v Pontblyddyn 2nd XI, Pwllheli 2nd XI v Corwen.

Division Four (12 noon)
Bethesda 2nd XI v Rhewl, Dolgellau 2nd XI v Halkyn 2nd XI, Hawarden Park 3rd XI v Ruthin 2nd XI, Llandudno 2nd XI v Llanrwst 2nd XI, Mynydd Isa & Maeshafn 2nd XI v Carmel & District 2nd XI.

Liverpool and District Cricket Competition (all 12 noon starts)

1st XI First Division
Birkenhead Park v Northop Hall, Colwyn Bay v Rainford.

2nd XI First Division
Northop Hall 2nd XI v Colwyn Bay 2nd XI

2nd XI Second Division
Prestatyn 2nd XI v Parkfield Liscard 2nd XI

Shropshire County Cricket League (12 noon)

Division One
Chirk 1st XI v Newtown 1st XI.

SUNDAY, MAY 30

Welsh Cricket Cup North Zone 1 (1 pm)

Gresford v Northop.

North Wales Cricket League

Sunday East (12 noon)
Connah’s Quay 3rd XI v Brymbo 3rd XI, Gwersyllt Park 3rd XI v Bersham 3rd XI, Hawarden Park 4th XI v Northop Hall 4th XI, Mold 3rd XI v Northop 3rd XI.

Sunday West (12 noon)
Bangor 3rd XI v Carmel & District 3rd XI, Llandudno 3rd XI v Menai Bridge 3rd XI, Mochdre 3rd XI v Clwb Criced Conwy 3rd XI.

Liverpool and District Competition

2nd XI First Division (12 noon)
Northop Hall 2nd XI v Wavertree 2nd XI.

MONDAY, MAY 31

Icon Sports North Wales Cricket League

Premier Division (12 noon unless stated)
Brymbo 1st XI v Pwllheli 1st XI, Clwb Criced Conwy v Gresford, Llandudno v Denbigh, Menai Bridge v Northop, St Asaph v Bangor, Mochdre v Llay Welfare (12.30 pm).

Division One (12 noon)
Bangor 2nd XI v Ruthin, Bethesda v Abergele, Connah’s Quay v Mold, Dolgellau v Pontblyddyn, Halkyn v Gwersyllt Park, Hawarden Park v Llanrwst.

Division Two (12 noon)
Denbigh 2nd XI v Buckley, Gresford 2nd XI v Bersham, Llay Welfare 2nd XI v Mochdre 2nd XI, Marchwiel and Wrexham v St Asaph 2nd XI, Mold 2nd XI v Carmel & District, Northop 2nd XI v Menai Bridge 2nd XI.

Division Three (12 noon)
Abergele 2nd XI v Brymbo 2nd XI, Buckley 2nd XI v Connah’s Quay 2nd XI, Clwb Criced Caernarfon v Pontblyddyn 2nd XI, Gwersyllt Park 2nd XI v Corwen.

Division Four (12 noon)
Carmel & District 2nd XI v Halkyn 2nd XI, Rhewl v Hawarden Park 3rd XI (at Bersham), Ruthin 2nd XI v Llanrwst 2nd XI.

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: