North Wales football results: November 29-30
Jake Cooke (red and white) scores Holywell Town’s opener at Penycae. Picture: Lee Douglas

Saturday, November 30

Cymru Premier
Airbus UK Broughton 0 The New Saints 12, Barry Town United 0 Newtown 1, Carmarthen Town 0 Bala Town 3, Penybont 0 Connah’s Quay Nomads 0.

Cymru North
Conwy Borough 2 Porthmadog 2, Corwen P Llandudno P, Gresford Athletic 2 Llangefni Town 2, Penrhyncoch 0 Llanrhaeadr-ym-Mochnant 3, Ruthin Town 4 Llanfair United 1.

Welsh Alliance League
Division One: Llandyrnog Utd 1 Holyhead Hotspur 6, Llanrwst Utd 4 Mynydd Llandegai 1, Prestatyn Sports P Llandudno Albion P, St Asaph City 0 Glan Conwy 4.
Division Two: Amlwch Town 1 Mochdre Sports 3, Barmouth & Dyffryn 3 Gaerwen 2, Holyhead Town 1 Kinmel Bay 2, Llandudno Junction 3 Aberffraw 1, Penmaenmawr Phoenix 0 Y Felinheli 3, Pwllheli 8 Pentraeth 1.
Lock Stock Cookson Cup quarter-finals: Denbigh Town P Bodedern Athletic P, Llanberis 0 Greenfield 1, Nantlle Vale 3 Llanrug United 0.
Lock Stock Division Two Challenge Cup: Gwalchmai 2 Llannefydd 0.
Lock Stock Fireworks Challenge Cup round two: Bangor City 8 Llanberis 0.
Reserves Division: Kinmel Bay P Llanrwst United P, Llanrug United 1 Denbigh Town 2.

Welsh National League (Wrexham Area)
Premier Division: Brickfield Rangers 0 FC Queen’s Park 3, Mold Alexandra 4 Brymbo 2, Penycae 1 Holywell Town 5, Plas Madoc 3 Castell Alun Colts 2, Rhos Aelwyd 0 Rhostyllen 7, Rhydymwyn 1 Saltney Town 1.
Division One: Hawarden Rangers 10 Rhosllanerchrugog 0, Johnstown YFC 0 Coedpoeth United 11, New Brighton Villa 1 Llangollen Town 4, Overton Recreation 0 Cefn Mawr Rangers 3.
Reserves Division: Buckley Town 5 Penycae 0, Castell Alun Colts P Ruthin Town P, Cefn Druids 2 Corwen 1, FC Queen’s Park 1 Rhos Aelwyd 3, Holywell Town 12 Brickfield Rangers 0.
Reserves & Colts League Cup: Mynydd Isa Spartans 5 Cefn Albion 2.
Reserves & Colts Division: Brymbo 1 Llangollen Town 0, Cefn Mawr Rangers 2 Rhydymwyn 1, Coedpoeth United 3 Ruthin Town DS 4, Connah’s Quay Nomads 1 Airbus UK Development 2, Saltney Town P Overton Recreation P.

Vale of Clwyd and Conwy League
Premier Division: Llanelwy Athletic 3 Y Glannau 5.
Division One: Betws-y-Coed P Llanfairfechan Reserves P, Penrhyn Bay Dragons P Machno United P.

North East Wales League
Borras Park Albion 0 Acton 4, Bradley Park 0 Brymbo Victoria 13, Caerwys P Sychdyn P, Mold Town United 2 Chirk Town 9, Penyffordd Lions 12 Bellevue 1.

Anglesey League
Bodorgan 1 Cemaes Bay 6, Cefni 2 Holyhead Town Res 0.
Dargie Cup round one: Pentraeth Res 2 Holyhead Hotspur Res 3.

NWCFA Junior Cup second round
Bangor 1876 4 Llanfairfechan Town 1 (aet), Cerrigydrudion 0 Bro Goronwy 1, Denbigh Development P Arriva Bangor P (moved to Dec 7), Henllan 1 Rhos United 8, Llandudno Athletic 0 Llangoed 1, Llannerchymedd P Llandudno Amateurs Reserves P, Llanystumdwy P Bethesda Athletic P (Bethesda could not raise a team), Llysfaen 3 Llanfairpwll 1, Mountain Rangers 6 Llandegfan 2, Rhuddlan Town 7 Abergele 7 (aet – Abergele won 11-10 on pens), Rhyl All Stars 1 Menai Bridge Tigers 8, Talysarn Celts L Bontnewydd L, Trearddur Bay Bulls 4 Meliden 0, Y Fali 0 Nefyn United 10.
Already played in this round: Llansannan 3 Bro Cernyw 0.

Friday, November 29

Cymru Premier
Aberystwyth Town 1 Cefn Druids 3, Caernarfon Town 2 Cardiff Met University 1.

Cymru North
Colwyn Bay 1 Bangor City 1, Guilsfield 1 Prestatyn Town 1, Rhyl 0 Flint Town United 1.

Welsh Alliance League
Lock Stock Fireworks Challenge Cup round two: Llangefni Town 3 Penmaenmawr Phoenix 1.
Reserves Division: Porthmadog 7 Colwyn Bay 4.

Welsh National League (Wrexham Area)
Premier Division: Cefn Albion A Chirk AAA A.
Reserves and Colts Division: Bala Town 5 Johnstown 1.

%d bloggers like this:
Skip to toolbar