North Wales senior football results – Saturday

Brilliant action from today’s North Wales Coast West League Division One game between Bethesda Athletic (blue) and Holyhead Town. Picture: Andre Pepper ap_photoserv
@APhotoserv

NORTH WALES SENIOR FOOTBALL SCORES – SAT, MARCH 12

JD CYMRU PREMIER CHAMPIONSHIP CONFERENCE

The New Saints 3 Penybont 3 (The New Saints are champions)

JD CYMRU PREMIER PLAY-OFF CONFERENCE

Aberystwyth Town 0 Cardiff Met University 2
Connah’s Quay Nomads 2 Barry Town United 0
Haverfordwest County 6 Cefn Druids 1

JD CYMRU NORTH

Airbus UK Broughton 2 Buckley Town 0
Holywell Town 4 Gresford Athletic 0
Llanidloes Town 2 Ruthin Town 0
Penrhyncoch 0 Holyhead Hotspur 1

LOCK STOCK ARDAL NORTH EAST

Bow Street 4 Carno 1
Chirk AAA 2 Llanfair United 0
Dolgellau AA P Corwen P
Kerry 0 Penparcau 6
Machynlleth P Cefn Albion P
Penycae 2 Berriew 3
Rhos Aelwyd 0 Caersws 5

LOCK STOCK ARDAL NORTH WEST

Brickfield Rangers P Blaenau Amateurs P
CPD Y Felinheli 4 Llay Welfare 3
Llanrwst United 0 Mold Alexandra 2
Llanuwchllyn 1 Rhostyllen 1
Nantlle Vale 3 St Asaph City 0
Porthmadog 3 Llandudno Albion 0
Rhydymwyn 0 Denbigh Town 1
Saltney Town 3 Brymbo 2

FAW RESERVE LEAGUE NORTH EAST

Cefn Albion Reserves 2 Chirk AAA Reserves 3
Rhostyllen Reserves P Brickfield Rangers P

FAW RESERVE LEAGUE NORTH WEST

Denbigh Town Reserves 2 Nantlle Vale Reserves 2
Llangefni Town Reserves 2 Bala Town Reserves 2
Porthmadog Reserves L Conwy Borough Reserves L – 5 pm ko
St Asaph Reserves 1 Holyhead Hotspur Reserves 4

NORTH EAST WALES FOOTBALL LEAGUE

Premier Division

Coedpoeth United 3 Llangollen Town 3
Mynidd Isa Spartans 3 Overton Recreational 0

Championship Division

Bellevue 4 Brymbo Lodge 2
Penyffordd Lions P Borras Park Albion P
Ruabon Rovers 6 Johnstown YFC 0
CPD Sychdyn 2 Caerwys 5

Reserve Division

Caerwys Reserves 3 Coedpoeth United Reserves 1
FC Queen’s Park Reserves 4 Lex Reserves 5
Llangollen Town Reserves 0 Mynydd Isa Spartans Reserves 2

Horace Wynne Cup round three

Cefn Mawr Rangers 1 Halkyn and Flint Mountain 2
Mold Alexandra Reserves 2 New Brighton Villa 0

Mike Beech Memorial Trophy round two

Chirk Town 1 FC Queen’s Park 3
Castell Alun Colts 1 Connah’s Quay Town 7

NORTH WALES COAST EAST LEAGUE

Cookson Cup semi-final

CPD Y Rhyl 1 Penmaenmawr Phoenix 0

Premier Division

CPD Bro Cernyw 2 Llanfairfechan Town 1
CPD Llansannan 0 Kinmel Bay 3
Llandyrnog United 2 Llandudno Junction 5
Meliden 3 Prestatyn Sports 3
Mochdre Sports 2 Glan Conwy 2

Division One

CPD Cerrigydrudion 5 Rhyl All Stars 1
CPD Henllan 1 Abergele 2
Llanelwy Athletic 2 CPD Y Glannau 2
Penrhyn Bay Dragons 1 Llysfaen 10
Rhos United 1 NFA 2

NORTH WALES COAST WEST LEAGUE

Premier Cup

Amlwch Town 1 Bangor 1876 4
CPD Aberffraw 0 Llanberis 2
Glantraeth 1 CPD Mynydd Llandegai 0
Gwalchmai 1 CPD Gaerwen 0
CPD Nefyn United 6 Menai Bridge Tigers 2
CPD Pentraeth 3 CPD Pwllheli 3 (Pwllheli won 5-3 on pens)

Division One

Bethesda Athletic 6 Holyhead Town 0
Bontnewydd 2 CPD Llannerchymedd 3
Caergybi P Llangoed and District P
CPD Cefni P CPD Mountain Rangers P
CPD Y Fali 3 Bethesda Rovers 1
Waunfawr 2 Bodorgan 1

NWCFA JUNIOR CHALLENGE CUP SEMI-FINALS

Llanfairpwll 0 Cemaes Bay 7
Llanystumdwy 2 Talysarn Celts 5

NORTH WALES COAST LEAGUE RESERVE DIVISION

Kinmel Bay Reserves 1 CPD Pwllheli Reserves 4
CPD Llanberis Reserves P Bontnewydd Reserves P

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: