North Wales football results October 8-9

Interesting action photo from Y Felinheli v Brymbo. This scene leads to a goal for Felin’s Gavin Lloyd-Jones (red) and a sending off of a Brymbo player over a dispute whether there was a case of interfering with play. Picture: PAT CAIN

NORTH WALES FOOTBALL RESULTS

SATURDAY, OCTOBER 9

JD CYMRU PREMIER
Connah’s Quay Nomads 0 The New Saints 1
Aberystwyth Town 0 Caernarfon Town 1
Bala Town 1 Cefn Druids 1
Cardiff Met University 0 Haverfordwest County 2
Flint Town United 3 Barry Town United 2
Newtown 3 Penybont 1

JD CYMRU NORTH
Airbus UK Broughton 6 Holywell Town 1
Bangor City 1 Ruthin Town 2
Conwy Borough 3 Buckley Town 3
Holyhead Hotspur 5 Gresford Athletic 0
Llangefni Town 2 Llanidloes Town 0
Penrhyncoch 0 Prestatyn Town 2

LOCK STOCK ARDAL NORTH EAST
Bow Street 1 Berriew 4
Chirk AAA 2 Cefn Albion 1
Caersws 5 Corwen 2
Kerry 3 Four Crosses 2
Penycae 3 Carno 3
Rhos Aelwyd 4 Dolgellau AA 0
Welshpool Town 4 Penparcau 0

LOCK STOCK ARDAL NORTH WEST
Brickfield Rangers 3 Mold Alexandra 5
CPD Y Felinheli 3 Brymbo 2
Llanrwst United 2 St Asaph City 1
Llanuwchllyn 5 Llandudno Albion 0
Nantlle Vale 2 Rhostyllen 0
Porthmadog 0 Denbigh Town 0
Rhydymwyn 1 Llay Welfare 2
Saltney Town 6 Blaenau Amateurs 0

FAW RESERVE LEAGUE NORTH EAST
Cefn Druids Reserves 2 Airbus UK Broughton Reserves 2
Connah’s Quay Nomads Reserves 7 Rhydymwyn Reserves 0
All other scheduled games postponed

FAW RESERVE LEAGUE NORTH WEST
Nantlle Vale Reserves P Bala Town Reserves P
St Asaph Reserves P Llanrwst United Reserves P

NORTH EAST WALES FOOTBALL LEAGUE

MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP A
Coedpoeth United 0 Halkyn & Flint Mountain 1
Ruabon Rovers 3 Caerwys Reserves 1
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP B
Overton Recreation 0 Greenfield 6
Penyffordd Lions 4 Mynydd Isa Spartans Reserves 2
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP C
Chirk Town 13 FC United of Wrexham 2
Ruthin Town Development 2 Connah’s Quay Town 7
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP D
Caerwys 3 Lex Reserves 0
Cefn Mawr Rangers 5 Castell Alun Colts 5
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP E
Hawarden Rangers 2 Mynydd Isa Spartans 1
Railway Rovers 0 Llay Welfare Colts 5
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP F
CPD Sychdyn 4 Castell Alun Colts Reserves 1
Llangollen Town 1 New Brighton Villa 2
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP G
FC Queen’s Park 3 Brymbo Lodge 0
Bellevue 6 Coedpoeth United Reserves 0
MIKE BEECH MEMORIAL CUP GROUP H
Lex XI 4 Llangollen Town Reserves 2
Borras Park Albion 3 FC Queen’s Park Reserves 3

NORTH WALES COAST EAST FOOTBALL LEAGUE

PREMIER DIVISION
Glan Conwy 2 Llanfairfechan Town 2
Llandudno Junction 1 Meliden 5
Llandyrnog United 2 Prestatyn Sports 2
CPD Llannefydd 2 Penmaenmawr Phoenix 1
Mochdre Sports 5 Bro Cernyw 1
Rhuddlan Town 3 Llansannan 3
CPD Y Rhyl 1879 3 Kinmel Bay 2

DIVISION ONE
Abergele 3 CPD Y Glannau 1
Llanelwy Athletic 1 Llandudno Amateurs 2
Llysfaen P Betws-y-Coed P
NFA 0 Cerrigydrudion 1
Penrhyn Bay Dragons 2 CPD Caer Clwyd 2
Rhyl All Stars 1 Rhos United 3
Rhyl Dragons 0 Henllan 2

NORTH WALES COAST LEAGUE RESERVE DIVISION
CPD Nefyn United Reserves 4 Kinmel Bay Reserves 1

NORTH WALES COAST WEST LEAGUE

PREMIER DIVISION
CPD Aberffraw 4 Pentraeth 0
Amlwch Town 1 Menai Bridge Tigers 6
Bangor 1876 6 Gwalchmai 0
Bodedern Athletic 5 CPD Mynydd Llandegai 1

DIVISION ONE
Bontnewydd 4 Bethesda Rovers 0
Holyhead Town 0 Cemaes Bay 2
CPD Llannerchymedd 4 Llangoed & District 1
Llanystumdwy 3 Bodorgan 1
CPD Mountain Rangers 3 CPD Cefni 2
Waunfawr 3 Llanfairpwll 3
CPD Y Fali 1 Bethesda Athletic 8

FRIDAY, OCTOBER 8

LOCK STOCK ARDAL NORTH EAST
Machynlleth 2 Llanfair United 4

FAW RESERVE LEAGUE NORTH WEST
Llandudno Under-23’s 3 Conwy Borough Reserves 2

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: