North Wales Cricket League: champions of Divisions 2, 3 and 4 confirmed

Congratulations to 2021 Division Two champions Buckley 1st XI

With Pontblyddyn having already wrapped up the Icon Sports North Wales Cricket League Division One title, the champions for Divisions Two, Three and Four are also now known.

Buckley, who clinched promotion to Division One seven days earlier, secured the Division Two title on Saturday, while table-toppers Clwb Criced Caernarfon and Mynydd Isa and Maeshafn cannot be caught in Divisions Three and Four respectively.

RESULTS – SATURDAY, SEPTEMBER 4

DIVISION ONE

Bangor 2nd XI (11) 196-9 (Jamie Davies 58, Peter Jones 55, Phil Leeds 4-18, Morgan Yorke 3-55) Dolgellau (4) 187-10 (Leeds 76)

Gwersyllt Park (11) 168-10 (Ed Roberts 42, Joshua Duckworth 3-6) Ruthin (4) 153-10 (Jac Evans 36, Daniel Jones 4-17, Michael Griffiths 3-25)

Halkyn (13) 240-3 (Alex North 106 no, Jamie Griffiths 45 no) Bethesda (2) 174-10 (Ashley Rowlands 33, Muhummad Bajwa 4-23, Graeme Settle 3-33)

Hawarden Park (15) 226-5 (Campbell Marr 53, Adam Cross 49, Mali Auty 2-26) Connah’s Quay (0) 89-10 (Tom Hooson 39, Ian Martin 5-28, James Martin 3-14)

Mold (14) 57-2 (Kieron Coppack 39) Abergele (1) 55-10 (John Crane 4-12, Richard Crane 4-12)

Pontblyddyn (15) 35-1 Llanrwst (0) 34-10 (Chris Moss 4-15, Rhys Jones 3-7)

DIVISION TWO

Bersham (1) 146-6 (Suranga Thilakarathne 45, Jonath David 35, Charlie Collins 3-25) Northop (14) 147-2 (Robert Alderson 64, Josh Griffiths 56, Shashika Meistry 2-7)

Buckley (15) 94-1 (Joel Sampson 30 no) Mochdre 2nd XI (0) 93-10 (Sean Reilly 38, Adam Shaw 5-8, William Norman 2-14 off 9)

Marchwiel & Wrexham (15) 276-5 (George Forgrave 132) Mold 2nd XI (0) 117-10 (Luca Davies 33, Tom Croston 30, Gareth Evans 4-37)

Menai Bridge 2nd XI (15) 169-0 (Dion Owen 93 no, Sam Bixby 66 no) Gresford 2nd XI 168-6 (David Baker 65)

St Asaph 2nd XI (13) 146-4 (Ben Murphy 70 no, Charlie Williams 34) Denbigh 2nd XI (2) 142-6

DIVISION THREE

Abergele 2nd XI (11) 139-10 (Cheyne Hibbert 4-8) Pwllheli 2nd XI (4) 124-10 (Ben Cowper 40, Sebin Sebastion 3-22, Berwyn Thomas 3-34)

Connah’s Quay 2nd XI (0) 132-10 (Aaron Pearson 43, Chris Boden 30, Michael Almond 3-14, Nicholas Woods 3-16) Hawarden Park 2nd XI (15) 242-6 (Imran Khattal 46, Martin Hinton 42, Owen Skillander 41, Almond 41)

Conwy 2nd XI (1) 46-10 (Mike Wooton 4-11, Danny Peover 3-13) Buckley 2nd XI (14) 47-2.

DIVISION FOUR

Bethesda 2nd XI (14) 164-7 (Jez Shea 37, Andrew Day 35, Gareth Thomas 2-19) Halkyn 2nd XI (1) 84-8 (Dylan Hughes 4-26, Richard Boldero 3-14)

Llandudno 2nd XI (15) 284-4 (Andrew Christian 157 not out, David Barlow 66 – 199 opening stand) Marchwiel & Wrexham 2nd XI (0) 83-9 (Matthew Lewis 30, Trevor Taylor 3-15)

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: