Huws Gray Ynys MÔn 2019 Inter-Island Games – TOURNAMENT STATS
All hail the men’s champions Ynys Mon. Picture: Wynne Evans

Huws Gray Ynys Môn Inter-Island Games football results day one – Sunday, June 16

Men’s

Group A: Jersey 5 (Kieran Lester 4, George Glithero) Orkney 0 – at Llangefni
Group C: St Helena 1 (Ronan Legg pen) Shetland Islands 6 (Calvin Leask 2, Richard Arthur 2, Robert Smith, Joel Bradley) – at Aberffraw
Group A: Ynys Mon 2 (Mel McGinness, Liam Morris) Western Isles 1 (Robert Shirkie) – at Holyhead Hotspur
Group B: Alderney 2 (Ross Benfield, Josh Concanen) Hitra 4 (Sindre Sætherbø Kvakland, Eirik Jørgensen, Roar Strand Hansen, Sindre Heggen Johansen) – at Cemaes Bay

Women’s

Group A: Ynys Mon 3 (Lexi Crawley 3) Western Isles 1 (Beth Macleod) – at Holyhead Hotspur
Group B: Isle of Man 3 (Eleanor Gawne pen, Becky Abbott, Sarah Wignall) Jersey 2 (Jodie Botterill, Rosie Corbett) – at Gaerwen.

Day two – Monday, June 17

Men’s

Group A: Ynys Môn 3 (Jay Gibbs, Mel McGinness, Sam Jones pen) Orkney 1 (Liam Delday) – at Gwalchmai
Group A: Jersey 7 (Sol Solomon 4, 1 pen, Kieran Lester 2, Karl Hinds pen) Western Isles 0 – at Glantraeth
Group B: Isle of Man 7 (Ashley Higgingbotham 2, Furo Davies 2, Stephen Whitley, Lee Gale, Jacob Crook) Hitra 1 (Stian Kristiansen) – at Llangefni
Group C: Guernsey 2 (Keanu Marsh, Sam Hall) Shetland Islands 1 (Calvin Leask pen) – at Bodedern

Women’s

Group A: Ynys Môn 2 (Lexi Crawley, Jordanne Greenough) Hitra 3 (Kristin Jorgenson 2, Lina Selvag) – at Amlwch
Group B: Isle of Man 2 (Kym Hicklin, Sarah Wignall) Gibraltar 1 (Shania Robba) – at Llannerchymedd.

Day three – Tuesday, June 18

Men’s

Group A: Ynys Môn 1 (Liam Morris) Jersey 0 – at Llangefni
Group A: Orkney 2 ( James Pickles, Daniel Hourston) Western Isles 1 (Robert Shirkie) – at Cemaes Bay
Group B: Isle of Man 6 (Jacob Crook, Lee Gale 2, 1 pen, Sean Doyle 2, Dan Simpson) Alderney 1 (Josh McCullouch) – at Llannerchymedd
Group C: Guernsey 9 (Will Fazakerley 3, Marlon Jardim 2, Steve Renouf, Matt Loaring, Sam Hall, Thiago Rodriguez) St Helena 0 – at Holyhead Hotspur

Women’s

Group A: Hitra 0 Western Isles 1 (Mary Macleod) – at Bro Goronwy
Group B: Gibraltar 2 (Shania Robba, Keshia Doody) Jersey 6 (Megan Wood 2, Natasha Keen, Jodie Botterill, Eve Watson, Rosie Corbett) – at Glantraeth

Final group standings

Men’s Group A

Ynys Môn P 3 W 3 GF 6 GA 2 Pts 9 (GD + 4)
Jersey P 3 W 2 L 1 GF 12 GA 1 Pts 6 (GD +11)
Orkney P 3 W 1 L 2 GF 3 GA 9 Pts 0 (GD – 6)
Western Isles P 3 L 3 GF 2 GA 11 Pts 0 (GD – 9)

Men’s Group B

Isle of Man P 2 W 2 GF13 GA 2 Pts 6 (GD + 11)
Hitra P 2 W 1 L 1 GF 5 GA 9 Pts 3 (GD – 4)
Alderney P 2 W 0 L 2 GF 3 GA 10 Pts 0 (GD – 7)

Men’s Group C

Guernsey P 2 W 2 GF 11 GA 1 Pts 6 (GD + 10)
Shetland P 2 W 1 L 1 GF 7 GA 3 Pts 3 (GD + 4)
St Helena P 2 W 0 L 2 GF 1 GA 15 Pts 0 (GD – 14)

Women’s Group A

Ynys Môn P 2 W 1 L 1 GF 5 GA 4 Pts 3 (GD + 1)
Hitra P 2 W 1 L 1 GF 3 GA 3 Pts 3 (GD + 0)
Western Isles P 2 W 1 L 1 GF 2 GA 3 Pts 3 (GD – 1)

Women’s Group B

Isle of Man P 2 W 2 GF 5 GA 3 Pts 6 (GD + 2)
Jersey P 2 W 1 L 1 GF 8 GA 5 Pts 3 (GD + 3)
Gibraltar P 2 L 2 GF 3 GA 8 Pts 0 (GD – 5)

Day four – Wednesday, June 19

Women’s

Semi-finals
Ynys Môn 1 (Lexi Crawley) Jersey 0 – at Amlwch
Isle of Man 5 (Becky Corkish, Ellie Gawne, Jade Burden, Casey Halsall, Sarah Wignall) Hitra 1 (Kristin Jorgenson) – at Gaerwen
Fifth place play-off
Western Isles 5 (Beth Macleod, Shana McPhail, Maryam Lee, Mary Macleod, Ann-Louise Stewart pen) Gibtaltar 0 – at Bro Goronwy

Day five – Thursday, June 20

Men’s

Semi-finals
Ynys Môn 2 (Sam Jones 2) Shetland Islands 1 (Ronan Grant) – at Llangefni
Isle of Man 2 (Rhys Oates, Chris Bass) Guernsey 3 (Will Fazakerley, Matt Loaring 2) – at Gwalchmai

Ninth place play-off
Western Isles 2 (Robert Jones, Robert Shirke) St Helena 1 (Rico Benjamin) – at Aberffraw

Seventh place play-off
Orkney 1 (Owen Rendall) Alderney 2 (Josh McCullough, Joe Blackham) – at Glantraeth

Fifth place play-off
Jersey 3 (Kieran Lester, Jay Giles, Adam Trotter) Hitra 1 (Sindre Kvakland) – at Bodedern Athletic

Ynys Mon line up before the final against Guernsey. Pic: Wynne Evans

FINALS DAY – FRIDAY, JUNE 21

Men’s final – at Holyhead Hotspur

Ynys Môn 2 (Liam Morris 67, Mel McGinness 84) Guernsey 1 (Keanu Marsh 5)

Men’s bronze medal match – at Gwalchmai

Isle of Man 5 (Rhys Oates 3, Dan Simpson, 1 OG) Shetland 0

Women’s champions the Isle of Man celebrate. Pic: Wynne Evans

Women’s final – at Holyhead Hotspur

Ynys Môn 1 (Catrin Evans) Isle of Man 2 (Sarah Wignall, Ellie Gawne pen)

Women’s bronze medal match – at Amlwch

Jersey 3 (Libby Barnett pen, Megan Wood, Eve Watson) Hitra 2 (Nina Antonsen, Kristin Jorgensen pen).

Top Goalscorers

WOMEN’S TOURNAMENT (46 goals)

Lexi Crawley of Ynys Mon was top scorer in the women’s tournament


5 – Lexi Crawley (Ynys Môn)
4 – Sarah Wignall (Isle of Man), Kristin Jorgenson (Hitra)
3 – Megan Wood (Jersey), Ellie Gawne (Isle of Man)
2 – Jodie Botterall and Rosie Corbett (all Jersey), Beth Macleod and Mary Macleod (Western Isles), Shania Robba (Gibraltar), Eve Watson (Jersey)
1 – Jordanne Greenough and Catrin Evans (Ynys Môn), Becky Corkish, Jade Burden, Casey Halsall, Becky Abbott, Kym Hicklin (all Isle of Man), Shana McPhail, Maryam Lee, Ann-Louise Stewart (all Western Isles), Natasha Keen (Jersey), Lina Selvag and Nina Antonsen (Hitra), Keshia Doody (Gibraltar). Libby Barnett (Jersey).

MEN’S TOURNAMENT (89 goals)

7 – Kieran Lester (Jersey)
4 – Sol Solomon (Jersey), Will Fazakerley (Guernsey), Rhys Oates (Isle of Man)
3 – Mel McGinness, Sam Jones and Liam Morris (all Ynys Mon), Lee Gale (Isle of Man), Matt Loaring (Guernsey), Calvin Leask (Shetland Islands), Robert Shirkie (Western Isles)
2 – Keanu Marsh, Sam Hall and Marlon Jardim (Guernsey), Ashley Higgingbotham, Furo Davies, Jacob Crook, Sean Doyle, Dan Simpson (all Isle of Man), Sindre Sætherbø Kvakland (Hitra), Richard Arthur (Shetland), Josh McCullouch (Alderney)
1 – Jay Gibbs (Ynys Mon), George Glithero, Karl Hinds, Jay Giles and Adam Trotter (all Jersey), Ronan Legg and Rico Benjamin (St Helena), Robert Smith, Joel Bradley and Ronan Grant (Shetland), Robert Jones (Western Isles), Ross Benfield, Josh Concanen and Joe Blackham (Alderney); Eirik Jørgensen, Roar Strand Hansen, Sindre Heggen Johansen and Stian Kristiansen (Hitra); Liam Delday, James Pickles, Daniel Hourston and Owen Rendall (all Orkney); Steve Renouf and Thiago Rodriguez (Guernsey); Stephen Whitley, Chris Bass, 1 OG (Isle of Man)

%d bloggers like this:
Skip to toolbar