Can Mold Alex continue northern domination of the national FAW Trophy?

PONTYCLUN, WALES - 26 FEBRUARY 2021: FAW Amateur Trophy quarter final fixture between Pontyclun FC & Mold Alexandra FC, Pontyclun, Wales, 26th February, Wales, UK. (Pic By John Smith/FAW)

Mold Alex in action during their FAW Trophy quarter-final victory at Pontyclun. (Pic By John Smith/FAW)

PREVIEW: FAW TROPHY FINAL 2021-22

Mold Alexandra v Baglan Dragons

Saturday, April 23 – Recreation Ground, Caersws, 2.30 pm

Can Mold Alexandra become the ninth North Wales team in 11 finals since 2010 to lift the national FAW Trophy today?

Mike Cunningham’s Tier 3 Ardal North West title favourites will have to overcome the considerable hurdle of Baglan Dragons to achieve the feat.

The Port Talbot-based Dragons are top of the Tier 4 South Wales Alliance League Premier Division with just one defeat in 25 matches.

One of their beaten opponents en route to the final was the mighty Bodedern Athletic, leaders of the North Wales Coast West Premier Division.

However, Mold have lost just one of their last 14 matches and are well on course to land the Ardal North West league championship.

In fact, the Alex are targeting a treble as they have also reached the Ardal Northern League Cup Final, where they meet Caersws at Penycae on May 7.

Only one team from Mold has ever won this competition. Mold Red Stars were winners way back in 1893-94 – 128 years ago – when it was known as the FAW Amateur Cup.

Mold Alex manager Mike Cunningham (right)

MOLD’S PATH TO THE FAW TROPHY FINAL

Round one – July 17: Penyffordd Lions (h) 7-0 (Conner Kendrick 4, Rakim Newton, Joe Ormrod, Mark Gallagher OG)
Round two – August 7: Greenfield (h) 6-0 (Steve Watkins, Conner Kendrick 3, Henry Carver, Rhys Nash)
Round three – August 21: FC Queen’s Park (h) 4-0 (Conner Kendrick, Rhys Nash, Thomas Edwards, Dan Lloyd)
Round four – September 11: Llangollen Town (a) 2-1 (Rhys Nash, Conner Kendrick)
Round five – October 2: Llandudno Albion (h) 2-2 (Rhys Nash, Dom Doherty) – won 3-1 on penalties
Quarter-final – February 26: Pontyclun (a) 1-0 (Joe Ormrod)
Semi-final – March 19: Rockspur (n) 3-0 (Joe Ormrod, Danny Warren 2)

GOALS (25): 9 – Conner Kendrick; 4 – Rhys Nash; 3 – Joe Ormrod; 2 – Danny Warren; 1 – Rakim Newton, Steve Watkins, Henry Carver, Thomas Edwards, Dan Lloyd, Dom Doherty, 1 OG.

COMPETITION HISTORY – LIST OF WINNERS

FAW AMATEUR CUP

1890-91: Wrexham Victoria – Fflint Town 4-1
1891-92: Llandudno Swifts – Wrexham Gymnasium 2-1
1892-93: Wrexham Gymnasium – Wrockwardine Wood 1-0
1893-94: Mold Red Stars – Wrockwardine Wood 4-3
1894-95: Caergwrle Wanderers – Bangor Reserves 2-1
1895-96: Queensferry Ironopolis – Shrewsbury Athletic 3-0
1896-97: Coppenhall – Rhos Eagle Wanderers 3-2
1897-98: Rhos Eagle Wanderers – Singleton & Coles 6-1
1898-99: Oswestry Utd Reserves – Singleton & Coles 1-0
1899-00: Wellington St. Georges – Llanrwst 2-0
1900-01: Wrexham Victoria – Singleton & Coles 1-0
1901-02: Wrexham Victoria – Machynlleth Town 1-0
1902-03: Druids Reserves – Bangor Reserves 4-0
1903-04: Wrexham Victoria – Druids Reserves 4-2
1904-05: Esclusham White Stars – Bangor Reserves 4-0
1905-06: Buckley Engineers – Porthmadog 2-2, replay 4-1
1906-07: Buckley Engineers – Aberystwyth 2-2, replay 4-1
1907-08: Esclusham White Stars – Brymbo Institute Reserves 1-0
1908-09: Caernarfon United – Oak Alun Rovers 5-1
1910-11: Buckley- Aberystwyth 1-0
1911-12: Rhosllanerchrugog – Summerhill 1-1, replay 2-1
1912-13: Johnstown Athletic – Aberaman Athletic 3-1
1913-14: Cardiff Corinthians – Holywell United 1-0
1914-1919: No competition
1919-20: Caerau – Barmouth 4-1
1920-21: Northern Nomads – Llanidloes 1-1
1921-22: Llanidloes United – U.C.W. Aberystwyth 3-1
1922-23: Acrefair – Lovell’s Athletic 1-0
1923-24: Denbigh Town – Lovell’s Athletic 2-1
1924-25: Northern Nomads – Llanidloes 1-1, replay 5-1
1925-26: Lovell’s Athletic – Holywell United 2-0
1926-27: Lovell’s Athletic – Holywell United 2-0
1927-28: Lovell’s Athletic – Llanidloes 1-0
1928-29: Cardiff Corinthians – Aberystwyth 2-0
1929-30: Cardiff Corinthians – Burntwood 4-3
1930-31; Aberystwyth Town – Llanfairfechan 5-1
1931-32: Machynlleth – Cardiff Corinthians 3-0
1932-33: Aberystwyth Town – Llanidloes 2-1
1934-35: Aberdyfi – Aberystwyth Town 2-1
1935-36: Llay Welfare – Treharris Athletic 1-1, replay 3-1
1936-37: Treharris Athletic – Llandudno 2-1
1937-38: Abercynon Athletic – Wem Town 1-1, replay 2-1
1938-39: Caerau Athletic – Lovell’s Athletic 1-0
1939-40: Abercynon Athletic – Flint Athletic 3-0
1940-45: No competition
1945-46: Caerau Athletic – Llay United 5-1
1946-47: Troedyrhiw – Llay United 5-0
1947-48: Flint Town United – Troedyrhiw 2-1
1948-49: Llay United – Hanwood Welfare 2-0
1949-50: Caerau Athletic – Llay Welfare 2-0
1950-51: Treharris Athletic – Connahs Quay Juniors 3-1
1951-52: Ton Pentre – Chirk AAA 6-2
1952-53: Connah’s Quay Nomads – Caersws 3-2
1953-54: Lovell’s Athletic – Overton St. Mary’s 3-2
1954-55: Newtown – Chirk AAA 4-2
1955-56: Porthmadog – Peritus 5-2
1956-57: Porthmadog – Druids United 2-2, replay 5-2
1957-58: 55th Royal Artillery Tonfannau – Porthmadog 3-1
1958-59: Chirk AAA – Whitchurch Alport 2-2, replay 2-0
1959-60: Chirk AAA – Caerau Athletic 3-2
1960-61: Caersws – Buckley Wanderers 4-2
1961-62: Cardiff Corinthians – Holywell Town 3-2
1962-63: Chirk AAA – Caersws 2-0
1963-64: Donnington Wood – Caersws 2-1
1964-65: Llanidloes Town – Gwynfi Welfare 3-2
1965-66: Caerleon – Welshpool 1-0
1966-67: Brymbo Steelworks – Cardiff College of Education 3-2
1967-68: Cardiff College of Education – Welshpool 3-1
1968-69: Cardiff College of Education – Tonyrefail Welfare 2-0
1969-70: Aberystwyth Town – Cardiff College of Education 2-1
1970-71: Bridgnorth Town – Welshpool 2-1
1971-72: Welshpool – Aberystwyth 1-0
1972-73: Rhyl – GKN Sankey 0-0, replay 2-0
1973-74: Whitchurch Alport – Cardiff College of Education 2-1

FAW INTERMEDIATE CUP

1974-75: Donnington Wood – Buckley Wanderers 2-0
1975-76: Cardiff College of Education – Shifnal Town 2-1
1976-77: Welshpool – Whitchurch Alport 4-1
1977-78: Caernarfon Town – Llanidloes Town 1-0
1978-79: Pontllanfraith – Flint Town United 1-0
1979-80: Blaenau Ffestiniog – Brymbo Steelworks 3-3, replay 1-0
1980-81: Connah’s Quay Nomads – Newport YMCA 1-0
1981-82: Conwy United – Blaenau Ffestiniog 1-0
1982-83: Welshpool – Brymbo Steelworks 4-3
1983-84: Welshpool – Caersws 1-1, replay 1-0
1984-85: Cardiff Corinthians – Brecon Corinthians 2-2, replay 2-1
1985-86: Aberystwyth Town – Newtown 3-1
1986-87: Afan Lido – Taffs Well 0-0, replay 1-0
1987-88: Aberystwyth Town – Newtown 1-0
1988-89: Caersws – Aberystwyth Town 3-2
1989-90: Ragged School – Porthcawl Town 2-0
1990-91: Abergavenny Thursdays – Mostyn 2-0
1991-92: Llangefni Town – Caersws 1-1, replay 2-1
1992-93: Llansantffraid – Brecon Corinthians 3-0

FAW WELSH TROPHY

1993-94: Barry Town – Aberaman 2-1
1994-95: Rhydymwyn – Taffs Well 1-0
1995-96: Rhydymwyn – Penrhyncoch 2-1
1996-97: Cambrian Utd Sky Blues – Rhyl Delta 2-1
1997-98: Dinas Powys – Llanrwst 2-0
1998-99: Ragged School – Barry Athletic 3-1
1999-00: Trefelin BGC – Bryntirion Athletic 6-2
2000-01: Ragged School – Gresford Athletic 1-0
2001-02: Cefn United – Llangeinor 2-0
2002-03: Rhydyfelin Zenith – Tillery 4-1
2003-04: Penycae – Llanrhaeadr 3-2
2004-05: West End – Rhydymwyn 3-1
2005-06: West End – Cefn United 4-2
2006-07: Brymbo – Glan Conwy 6-2
2007-08: Rhos Aelwyd – Corwen 4-2
2008-09: Ragged School – Penycae 1-0
2009-10: Glan Conwy – Clydach Wasps 5-1
2010-11: Holywell Town – Conwy United 3-2
2011–12: Sully Sports – Holyhead Hotspur 2-1
2012–13: Caernarfon Town – Kilvey Fords 6-0
2013–14: Llanrug United – Chirk AAA 3-2
2014–15: Holywell Town – Penrhyndeudraeth 4-2
2015-16: Abergavenny Town – Sully Sports 1-0
2016-17: Chirk AAA – Penlan Club 2-1
2017-18: Conwy Borough – Rhos Aelwyd 4-1
2018-19: Cefn Albion – Pontardawe Town 4-0
2019-20: Final not played (Covid) – Llandudno Albion v Penydarren BGC
2020-21: Competition cancelled (Covid)

SUMMARY OF WINNERS

5 – Aberystwyth Town, Cardiff Corinthians
4 – Chirk AAA, Lovell’s Athletic, Ragged School, Welshpool, Wrexham Victoria
3 – Caerau Athletic, Cardiff College of Education
2 – Holywell Town, Caernarfon Town, Abercynon Athletic, Buckley Engineers, Caersws, Connah’s Quay Nomads, Donnington Wood, Northern Nomads, Porthmadog, Rhydymwyn, Treharris Athletic, West End
1 – Acrefair, Buckley, Denbigh Town, Llandudno Swifts, Wrexham Gymnasium, Mold Red Stars, Caergwrle Wanderers, Queensferry Ironopolis, Coppenhall, Rhos Eagle Wanderers, Oswestry Utd Res, Wellington St Georges, Druids Reserves, Esclusham White Stars, Caernarfon United, Rhosllanerchrugog, Johnstown Athletic, Caerau, Llanidloes United, Machynlleth, Aberdyfi, Llay Welfare, Troedyrhiw, Flint Town United, Llay United, Ton Pentre, Newtown, Bridgnorth Town, 55th Royal Artillery Tonfannau, Llanidloes Town, Caerleon, Brymbo Steelworks, Rhyl, Whitchurch Alport, Pontllanffraith, Blaenau Ffestiniog, Conwy United, Afan Lido, Abergavenny Thursdays, Llangefni Town, Llansantffraid, Barry Town, Cambrian Utd Sky Blues, Dinas Powys, Trefelin BGC, Cefn United, Rhydyfelin Zenith, Penycae, Brymbo, Rhos Aelwyd, Glan Conwy, Sully Sports, Llanrug United, Abergavenny Town, Conwy Borough, Cefn Albion.

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: