Skip to toolbar

North Wales football results (Sep 27-28)

Ryan Edwards (furthest right) is frustrated after missing a chance for Airbus against Carmarthen Town. Pic: Andrew Lincoln

Saturday, September 28

JD Cymru Premier
Airbus UK 1 Carmarthen Town 0, Cardiff Met University P Cefn Druids P, The New Saints 0 Barry Town United 1.

JD Cymru North
Corwen 2 Gresford Athletic 6, Guilsfield 4 Rhyl 3, Llandudno 1 Flint Town United 1, Llanfair United 1 Conwy Borough 3, Llanrhaeadr YM 4 Porthmadog 2, Penrhyncoch 2 Colwyn Bay 0, Ruthin Town 3 Buckley Town 1.

JD Welsh Cup second qualifying round
North East: Brymbo 4 Rhos Aelwyd 2, Cefn Albion 4 Chirk AAA 5, Cefn Mawr Rangers P FC Queen’s Park P, Coedpoeth United 4 Llandyrnog United 2, Denbigh Town 2 Mynydd Isa 3, Greenfield 4 Plas Madoc 3, Holywell Town 8 New Brighton Villa 2, Llay Miners Welfare 2 Penycae 3, Mold Alexandra 8 Castell Alun Colts 0, Saltney Town 1 Rhydymwyn 3.
North West: Aberffraw 2 Glan Conwy 1, Bangor 1876 6 Penrhyndeudraeth 2, Holyhead Hotspur 3 Holyhead Town 1, Llannefydd 2 Llanrwst United 0, Llanrug United 5 Llanfairfechan Town 0, Mochdre Sports 2 Blaenau Amateurs 4, Mynydd Llandegai 4 Nefyn United 7, Nantlle Vale 2 Bodedern Athletic 1, Prestatyn Sports 4 Llandudno Albion 2, St Asaph City 1 Llanberis 3.

Lock Stock Welsh Alliance League
Division Two: Gwalchmai 2 Pentraeth 3, Kinmel Bay 7 Amlwch Town 1, Llandudno Junction 3 Gaerwen 9, Pwllheli 3 Penmaenmawr Phoenix 2, Y Felinheli 6 Llandudno Amateurs 1.
Reserves Division: Colwyn Bay 9 Kinmel Bay 3, Llanberis 3 Denbigh Town 2.
Lock Stock Fireworks Challenge Cup round one: Llanrwst Utd 1 St Asaph City 3, Penmaenmawr Phoenix 3 Pwllheli 2.

Guy Walmsley Welsh National League
Premier Division: Rhostyllen 4 Llanuwchllyn 1.
Division One: Hawarden Rangers 1 Lex XI 0, Llangollen Town 2 Overton Recreation 1, Rhosllanerchrugog P Johnstown YFC P.
Reserves Division: Brickfield Rangers 1 Ruthin Town 2, Castell Alun Colts 2 FC Queen’s Park 5, Gresford Athletic 2 Corwen 4, Penycae 4 Llay Welfare 2, Rhos Aelwyd P Holywell Town P.
Reserves & Colts Division: Bala Town 2 Cefn Albion 1, Connah’s Quay Nomads 4 Ruthin Town 2, Johnstown YFC P Coedpoeth United P, Llay Welfare Colts 1 Saltney Town 2, Mynydd Isa Spartans P Brymbo P, Overton Recreation 2 Llangollen Town 3, Rhydymwyn 0 Airbus UK Broughton 7.

Salisbury & Co Vale of Clwyd and Conwy League
Premier Division: Abergele 5 Bro Cernyw 0, CPD Y Glannau 2 CPD Llansannan 3, Llanelwy Athletic 3 Llandudno Athletic 6, Meliden 3 Rhos United 1.
Division One: Llanfairfechan Reserves 0 Betws-y-Coed 3, Machno United P Denbigh Development P, NFA 4 Henllan 3, Penrhyn Bay Dragons 2 Rhyl All Stars 5.

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bontnewydd 1 Menai Bridge Tigers 3, Caergybi 2 Llanystumdwy 1, Glantraeth 2 Ogwen Tigers 1, Llannerchymedd 0 Bro Goronwy 2, Trearddur Bay Bulls 6 Llangoed 2, Waunfawr 3 Talysarn Celts 2.

Top Mark Uniforms North East Wales
Bellevue 0 Caerwys 14, Borras Park Albion 4 Penyffordd Lions 4, Brymbo Victoria 2 Chirk Town 2, Mold Town United 10 Bradley Park 0.

Lucas Oil Anglesey League
CPD Y Fali 1 Holyhead Hotspur Res 6, Llandegfan 0 Llanfairpwll 7, Pentraeth Res 2 Arriva Bangor 7.
Rawson Digital Elias Cup round one: Cefni 1 Mountain Rangers 0.

Friday, September 27

JD Cymru Premier
Bala Town 2 Aberystwyth Town 0, Caernarfon Town 1 Newtown 0.

JD Cymru North
Prestatyn Town 7 Bangor City 0.

Lock Stock Welsh Alliance
Reserves Division: Porthmadog 4 Llanrug United 3.

Guy Walmsley Welsh National League
Reserves Division: Buckley Town 1 Mold Alexandra 1, Cefn Druids 3 Hawarden Rangers 3.

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: