Date and venue set for NWCFA Junior Cup Final

Cemaes Bay (red) and Llanfairpwll in action during Tuesday’s replay NWCFA Junior Cup semi final. Picture: WYNNE EVANS

The 2021-22 NWCFA Junior Cup Final between Talysarn Celts and Cemaes Bay will take place next Monday, May 30, at Lon Groes, Gaerwen, kick-off 6.45 pm.

There will definitely be a new name on the trophy at the end of the evening as neither club has lifted the cup before.

Cemaes made the final on Tuesday night with a 3-2 victory in extra time at Llanfairpwll. Talysarn got past Llanystumdwy 5-2 in the other last four clash on March 12.

One thing is for sure – both teams thoroughly deserve to be in the final! They have both beaten some cracking teams to get there.

PATHS TO THE FINAL

Round One: Cemaes Bay 4 Abergele 1; Talysarn Celts 9 Caergybi 2

Round Two: Cemaes Bay 3 Rhos United 2; Talysarn Celts 5 Llanelwy Athletic 1

Quarter-finals: Talysarn Celts 3 Llannerchymedd 2; Bodorgan 0 Cemaes Bay 3

Semi-finals: Llanystumdwy 2 Talysarn Celts 5; Llanfairpwll 2 Cemaes Bay 3 (replay after first tie was declared void)

NWCFA Junior Cup list of winners (1895-96 to present)

Bro Goronwy were the last team to lift the NWCFA Jjunior Challenge Cup

2020-21 No competition (pandemic)

2019-20 Competition cancelled before semi-final stage (pandemic)

2018-19 Bro Goronwy
2017-18 Nefyn United
2016-17 Bro Goronwy
2015-16 Llanfairpwll Res
2014-15 Llandudno Albion
2013-14 Y Felinheli
2012-13 Y Felinheli
2011-12 Morawelon (Holyhead)
2010-11 Point of Ayr
2009-10 Mynydd Llandegai
2008-09 Trearddur Bay United
2007-08 Barmouth & Dyffryn United
2006-07 Beaumaris Town
2005-06 Caernarfon Borough
2004-05 Llanystumdwy
2003-04 Llangoed
2002-03 Castle Rhuddlan
2001-02 Bethel
2000-01 Nantlle Vale
1999-00 Nefyn United
1998-99 Abergele
1997-98 Glan Conwy
1996-97 Amlwch
1995-96 Gwalchmai
1994-95 Machno United
1993-94 Deiniolen
1992-93 Gwalchmai
1991-92 Llangefni Reserves
1990-91 Gwalchmai
1989-90 Connah’s Quay Albion
1988-89 Llanfairfechan
1987-88 Holyhead Town
1986-87 Bro Goronwy
1985-86 Sychdyn
1984-85 Llannerchymedd
1983-84 Rhydymwyn
1982-83 Llanfairpwll
1981-82 Hawarden Rangers
1980-81 Llanfairpwll
1979-80 Bethesda
1978-79 Llanrug
1977-78 Llanrug
1976-77 Holywell Town
1975-76 Llanfairpwll
1974-75 Llandegfan
1973-74 Mostyn YMCA
1972-73 Mostyn YMCA
1971-72 Mostyn YMCA
1970-71 Llangoed and District
1969-70 Rhyl Wanderers
1968-69 Llechid Colts
1967-68 Machno United
1966-67 Llechid Celts
1965-66 Llanberis
1964-65 Llanberis
1963-64 Llanberis
1962- 63 Brynsiencyn
1961-62 Gwydyr Rovers
1960-61 Gwalchmai
1959-60 Mostyn YMCA
1958-59 Gwalchmai
1957-58 Newborough
1956-57 Newborough
1955-56 Amlwch
1954-55 Saltney Ferry
1953-54 Mostyn YMCA
1952-53 Greenfield United
1951-52 Connah’s Quay Albion
1950-51 Connah’s Quay Albion
1949-50 Amlwch
1948-49 31 TRA, Kinmel Camp
1947-48 Menai Bridge
1946-47 Menai Bridge
1945-46 Mostyn YMCA
1940-45 Competition Suspended
1939-40 Connah’s Quay Albion
1938-39 Bangor Normal College
1937-38 Shotton Athletic
1936-37 Shotton Athletic
1935-36 Llanberis
1934-35 Llanberis
1933-34 Colwyn Bay Comrades
1932-33 Menai Bridge
1931-32 Menai Bridge
1930-31 Mold Alexandra
1929-30 Menai Bridge
1928-29 Prestatyn
1927-28 Bethesda
1926-27 Menai Bridge
1925-26 Llanrwst
1924-25 Beaumaris
1923-24 Abergele
1922-23 O’holt St David’s ( Flint)
1921-22 Glasinfryn
1920-21 Abergele
1919-20 Bangor Athletic Reserves
1914-18 Competition Suspended
1913-14 Menai Bridge
1912-13 Glasinfryn
1911-12 Menai Bridge
1910-11 Holyhead Reserves
1909-10 Bagillt
1908-09 Llanrwst
1907-08 Llanrwst
1906-07 Rhyl Vics
1905-06 Greenfield and Holyhead
1904-05 Bangor Reserves
1903-04 Conway
1902-03 Flint UAC
1901-02 Llanrwst
1900-01 Rhyl Reserves
1899-00 Flint Reserves
1898-99 Colwyn Bay
1897-98 Bangor
1896-97 Buckley Vics
1895-96 Bangor

SUMMARY OF WINNERS

8 – Menai Bridge
6 – Mostyn YMCA
5 – Gwalchmai, Llanberis
4 – Llanrwst, Connah’s Quay Albion
3 – Bro Goronwy, Abergele, Llanfairpwll, Amlwch
2 – Nefyn United, Bangor, Glasinfryn, Beaumaris, Bethesda, Shotton Athletic, Newborough, Llechid Celts, Machno United, Llangoed and District, Llanrug, Y Felinheli
1 – Morawelon, Buckley Vics, Colwyn Bay, Flint Reserves, Rhyl Reserves, Flint UAC, Conway, Bangor Reserves, Greenfield, Holyhead, Rhyl Vics, Bagillt, Holyhead Reserves, Bangor Athletic Reserves, Oakenholt St David’s, Prestatyn, Hawarden Rangers, Holywell Town, Llandegfan, Rhyl Wanderers, Brynsiencyn, Gwydir Rovers, Saltney Ferry, Greenfield United, 31 TRA Kinmel Camp, Bangor Normal College, Colwyn Bay Comrades, Mold Alex, Sychdyn, Llannerchymedd, Rhydymwyn, Holyhead Town, Llanfairfechan, Llangefni Res, Deiniolen, Glan Conwy, Nantlle Vale, Bethel, Castle Rhuddlan, Llanystumdwy, Caernarfon Borough, Barmouth and Dyffryn, Trearddur Bay United, Mynydd Llandegai, Point of Ayr, Llandudno Albion, Llanfairpwll Res.  

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: