Saturday and Sunday fixtures in North Wales senior football

Can CPD Y Rhyl 1879 maintain their winning streak at local rivals Kinmel Bay on Saturday? The North Wales Coast East Premier Division title favourites are pictured (in white) during last weekend’s cup victory at Penmaenmawr Phoenix. Picture: Sam Eaden/@eadophoto

NORTH WALES SENIOR FOOTBALL WEEKEND FIXTURES

Saturday, April 9

JD CYMRU PREMIER CHAMPIONSHIP CONFERENCE (2.30 pm)

Newtown v Caernarfon Town
Penybont v The New Saints

JD CYMRU PREMIER PLAY-OFF CONFERENCE (2.30 pm unless stated)

Barry Town United v Connah’s Quay Nomads (5.15 pm)
Cardiff Met University v Aberystwyth Town
Cefn Druids v Haverfordwest County

JD CYMRU NORTH (2.30 pm)

Buckley Town v Holyhead Hotspur
Colwyn Bay v Llanrhaeadr YM
Gresford Athletic v Penrhyncoch
Llangefni Town v Ruthin Town
Prestatyn Town v Guilsfield

LOCK STOCK ARDAL NORTH EAST (2.30 pm)

Berriew v Kerry
Bow Street v Chirk AAA
Four Crosses v Dolgellau Athletic
Llanfair United v Cefn Albion
Machynlleth v Penycae
Penparcau v Caersws
Rhos Aelwyd v Welshpool Town

LOCK STOCK ARDAL NORTH WEST (2.30 pm)

Brickfield Rangers v Blaenau Amateurs
Brymbo v Denbigh Town
Llanuwchllyn v Mold Alexandra
Llay Welfare v Llandudno Albion
Nantlle Vale v Porthmadog
Rhydymwyn v Llanrwst United
Saltney Town v Rhostyllen

FAW RESERVE LEAGUE NORTH WEST (2.30 pm)

Holyhead Hotspur Reserves v Bala Town Reserves
Llandudno Under-23’s v St Asaph Reserves
Llanrwst United Reserves v Conwy Borough Reserves

NORTH EAST WALES FOOTBALL LEAGUE (2 pm)

Premier Division

Cefn Mawr Rangers v Hawarden Rangers
Chirk Town v Queen’s Park
Llangollen Town v Mynydd Isa Spartans
Overton Recreational v New Brighton Villa

Reserve Division

Caerwys Reserves v FC Queen’s Park Reserves

Mike Beech Memorial Trophy

Round Two/quarter-final
Greenfield v Halkyn & Flint Mountain (1.30 pm)
Round Three/semi-final
Lex XI v Connah’s Quay Town (2 pm)

NORTH WALES COAST EAST LEAGUE (2.30 pm)

Premier Division

Bro Cernyw v Llansannan
Glan Conwy v Meliden
Kinmel Bay v CPD Y Rhyl 1879
Llandudno Junction v Rhuddlan Town
Llanfairfechan Town v Llannefydd
Penmaenmawr Phoenix v Prestatyn Sports

Division One

CPD Caer Clwyd v CPD Henllan
Llysfaen v CPD Cerrigydrudion

NORTH WALES COAST LEAGUE RESERVE DIVISION (2.30 pm)

CPD Llanberis Reserves v Bontnewydd Reserves

NORTH WALES COAST WEST LEAGUE (2.30 pm)

Premier Division

CPD Aberffraw v CPD Gaerwen
Amlwch Town v Llanberis
Bodedern Athletic v Menai Bridge Tigers
CPD Nefyn United v CPD Pentraeth
CPD Pwllheli v CPD Mynydd Llandegai

Division One

Bethesda Rovers v Llanystumdwy
CPD Caergybi v Talysarn Celts
Llanfairpwll v CPD Llannerchymedd
CPD Mountain Rangers v Llangoed & District

SUNDAY, APRIL 10

FAW Under-16 Girls Welsh Cup final (12.30 pm at Park Avenue, Aberystwyth)

Penrhyn Bay v Cardiff City

Genero Adran Under-19 Play-Off Final (3.15 pm at Park Avenue, Aberystwyth)

Wrexham v Cardiff City

North Wales Women’s Football League (2 pm)

Llangefni Town v CPDM Bangor 1876
Northop Hall v Amlwch Town
Trearddur Bay v Llanystumdwy

NEWFA Women’s Cup (2 pm)

NFA v Bethel (winners play Connah’s Quay in semi-final)

Men’s football

NORTH WALES COAST LEAGUE RESERVE DIVISION (2.30 pm)

CPD Pwllheli Reserves v Llangoed and District Reserves

RHYL AND DISTRICT SUNDAY LEAGUE (11 am)

Bar Bow v Millbank
FC Mally v Six Bells
Royal Oak v Y Clwb

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: