North Wales football results and scorers – Saturday, July 17

Cracking action from Brymbo v Llanuwchllyn in the FAW Trophy. Picture: CHAS ROWLAND

NORTH WALES FOOTBALL RESULTS AND GOAL SCORERS – SATURDAY, JULY 17

NATHANIEL MG CUP ROUND ONE

Airbus Broughton UK 1 (Steve Tomassen) Guilsfield 1 (Adam Jenkins) – Airbus won 6-5 on pens

Holywell Town 2 (Danny Sullivan, Danny Andrews) Colwyn Bay 1 (Sam Downey)

Llangefni Town 1 (Gari Owen) Prestatyn Town 2 (Ian Kearney, Ashley Ruane)

Llanidloes Town 2 Gresford Athletic 3 (Joe Chaplin, Matthew Worrall, Sam Molyneux)

Llanrhaeadr ym Mochnant 1 Penrhyncoch 4

FAW AMATEUR TROPHY ROUND ONE

Amlwch Town 2 (Jac Thomas, Liam Billington) Glantraeth 2 (Tudur Williams, Paris Hargrave) – Amlwch won 4-2 on pens

Blaenau Amateurs 0 CPD Bangor 1876 4 (Les Davies, Gethin Thomas, Chris Jones 2)

Bodedern Athletic 9 (Marc Evans 4, Asa Thomas 2, Casey Gregg 2, Sean Pritchard) CPD Y Fali 0

Brickfield Rangers 0 Chirk AAA 2 (Lewis Clamp, Dale Davies)

Bro Cernyw 1 (John Gardner) CPD Caer Clwyd 2 (Craig Lavery 2)

Brymbo 1 (Luc Bonfrer) Llanuwchllyn 1 (Sam Evans) – Brymbo won 4-3 on pens

Caergybi 1 (Louis Chapman) CPD Aberffraw 5 (Richard Roberts 2, Tomos Hughes 2, Liam Williams)

Caerwys 1 (Lewis Harrison) Halkyn and Flint Mountain 3 (Tom Carney, Terry Jones, Lucas Cruz)

Castell Alun Colts 5 (Edward Brown 2, Alistair Randles 2, Nathan Davies) Lex XI 1 (Sebastian Kidd)

Cefn Mawr Rangers 3 (Kurt Isaac, Hari Gould 2) Penycae 1 (Oliver Johnson)

Coedpoeth United 4 (Dion Lewis, David Hughes pen, Oliver Lewis, Cameron Lewis) Mynydd Isa Spartans 0

Connah’s Quay Town 5 (John Coady, Ryan Hewitt, Jake Leonard, Tommy Leonard, Lee Reynolds) NFA 1 (Shaun Edwards)

CPD Bontnewydd v CPD Llanberis (Sunday 3 pm)

CPD Henllan P CPD Llannefydd P

CPD Llannerchymedd 4 (Mark Jones 2, Tom Kelly, Chris Bennett) CPD Pentraeth 1 (Nathan Jones)

CPD Penrhyndeudraeth 1 (Richard Jones) Bethesda Athletic 0

CPD Y Felinheli 4 (Ifan Stead, Gavin Lloyd-Jones, Tristan Dafydd, Caio Hughes) Llanystumdwy 0

CPD Y Rhyl 1879 5 (Ollie Staveley, Chris Bennett, Tom Cain 2, Tyler Joyce pen) St Asaph City 1 (Liam Grayson)

FC Queen’s Park 2 (Adam Roberts 2) Saltney Town 2 (Jake Johnson 21, Jack Roberts 42) – Queen’s Park win 5-4 on pens

Gaerwen 2 (Sion Jones 2) Gwalchmai 5 (Connor Owen, Harry Jones, Nathan Sinnott, Declan Jones, Dion Owen)

Glan Conwy 3 (Mezz Knight, Jordan Phillips 2, 1 pen) Abergele 1 (Jack McDougall)

Greenfield 4 (Jack Pennington 2, Robert Negru, Jacob Jones) Rhuddlan Town 1 (Jordan Taylor)

Hawarden Rangers 2 (Ryan McCleary, Anthony Williams) New Brighton Villa 3 (Aaron Davies, Lewis Jones, Chris Stanton)

Llandyrnog United 2 (Adam Harvey, Craig Jones) Rhydymwyn 4 (Liam Rogers, Adam Woosey 2, Nathan Mendoza)

Llangoed & District 2 (Anthony Lee Williams, Llion Roberts) CPD Cefni 7 (Marc Parry 2, Gwynfor Owen 3, Andrew Cleator 2)

Llangollen Town 3 (Ruben Thorn 3) Rhos Aelwyd 3 (James Rumsey, Dafydd Robertson, Scott Reeves) – Llangollen won 5-4 on pens

Llansannan 3 (Dafydd Aled, Gruff Roberts, Lewys Jones) Rhyl Dragons 0

Meliden 2 (Ashley New, Sam Haddon) Llandudno Junction 1 (Liam Barlow)

Mold Alexandra 7 (Connor Kendrick 5, Joe Ormrod, 1 OG) Penyffordd Lions 0

Mountain Rangers 3 (Cai Jones 2, Osian Hughes-Jones) Mynydd Llandegai 3 (Osian Jones, Alwyn Roberts, Gerwyn Roberts) – Mynydd Llandegai won 5-4 on pens

Nantlle Vale 4 (Aled Hughes, Math Jones 2, Aled Rhun Williams) Llanrug United 2 (Aled Rhun Williams OG, Carl Griffiths)

Nefyn United 4 (Ifan Jones 2, Carl Jones 2) Waunfawr 2 (Shaun Roberts, Jason Owen)

Penmaenmawr Phoenix 6 (Chris Quinn 3, Alfie Caldecott 2, Stevie Jones) Penrhyn Bay Dragons 2 (Luke Jones 2)

Prestatyn Sports 4 (Mike Jones 2, Simon Fawcett, Ryan Brady) Mochdre Sports 1 (Scott Roberts)

Ruabon Rovers P Cefn Albion P (Ruabon forfeit tie)

Talysarn Celts 3 (Tom Usher. Glyn Hughes-Thomas, Jac Jones) Pwllheli 2 (Connor Livingstone, Osian Jones)

NORTH EAST WALES LEAGUE CHAMPIONSHIP

Borras Park Albion 2 (Eddie Gallagher, Jac Brimfield) Johnstown YFC 3 (Robert Reynolds, Matthew Durban 2)

Bellevue 3 (Adam Morgan, Brandon Griffiths, Jordan Wright( FC United of Wrexham 3 (Aston Jones 47, 80, 90)

CPD Sychdyn 2 (Brandon Jones, Kieran Jones) AFC Bagillt 2 (Brandon Adamson 2)

Railway Rovers 7 (Jordan Valentine 4, Joao Da Silva 3) Brymbo Lodge 2 (Harvey Jones, Harrison Davies)

NORTH EAST WALES LEAGUE RESERVE DIVISION

Coedpoeth United Reserves 0 Mynydd Isa Spartans Reserves 2 (Jay Wiles 2)

Ruthin Town Development 3 (Owen McKee 2, Robert Jones) Cefn Mawr Rangers Reserves 2 (Liam Watson, Matthew Jones)

NORTH WALES COAST EAST LEAGUE DIVISION ONE

Betws-y-Coed 1 (Shaun Davies) Y Glannau 2 (Chris McQuillen, Joshua MacGillivray)

CPD Cerrigydrudion 3 (Tirion Griffiths 2, Tomos Tryfan Jones) Rhos United 3 (Scott Court 2, Chris King)

Rhyl All Stars 0 Llandudno Amateurs 2 (Gaz Sharp, Luke Nichols)

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: