Results from North Wales football (Jan 3-4)

Gresford (red and black) take on Ruthin. Picture: Chas Rowland

Saturday, January 4

Cymru Premier
Penybont 0 Caernarfon Town 0.

Cymru North
Corwen 2 Llandudno 2, Llanrhaeadr-ym-Mochnant 0 Guilsfield 3, Gresford Athletic 1 Ruthin Town 0, Porthmadog 2 Flint Town United 2.

NEWFA Challenge Cup quarter-final
Cefn Druids 0 Buckley Town 2

Welsh Alliance
Division One: Blaenau Amateurs 1 Llandudno Albion 4, Bodedern Athletic 1 Greenfield 0, Denbigh Town 2 Holyhead Hotspur 2, Glan Conwy 2 Llanrug Utd 1, Llanberis 2 St Asaph City 0, Llandyrnog Utd 0 Penrhyndeudraeth 1, Nantlle Vale 2 Llanrwst Utd 2, Prestatyn Sports 3 Mynydd Llandegai 3.
Division Two: Amlwch Town 0 Penmaenmawr Phoenix 3, Barmouth & Dyffryn 4 Gwalchmai 1, Llandudno Amateurs 3 Llandudno Junction 3, Mochdre Sports 1 Llannefydd 5, Pentraeth 1 Gaerwen 4, Pwllheli P Kinmel Bay P (Kinmel Bay could not raise a team), Y Felinheli 3 Aberffraw 0.
Reserves Division: Colwyn Bay 3 Denbigh Town 2, Kinmel Bay 1 Llanberis 3, Llanrwst Utd 1 Nantlle Vale 1, Penmaenmawr Phoenix 0 Llanrug Utd 3, St Asaph City 3 Porthmadog 1.

Welsh National League
Premier Division: Brymbo 3 Rhostyllen 3, Castell Alun Colts 1 Brickfield Rangers 2, Chirk AAA 1 Plas Madoc 3, Holywell Town 6 Rhos Aelwyd 0, Llay Welfare 2 FC Queen’s Park 1, Penycae 0 Cefn Albion 5, Rhydymwyn 1 Llanuwchllyn 2, Saltney Town 1 Mold Alexandra 1.
Division One: Coedpoeth United 3 Cefn Mawr Rangers 0, Llangollen Town 1 Mynydd Isa Spartans 3.
Reserves Division: Brickfield Rangers L Buckley Town L, Hawarden Rangers 2 Corwen 1, Mold Alexandra 4 Holywell Town 0, Ruthin Town 2 Penycae 1.
Reserves & Colts Division: Ruthin Town DS 4 Coedpoeth United 0.

Gwynedd League
Bethesda Athletic 8 Llannerchymedd 0, Glantraeth 0 Bangor 1876 4, Menai Bridge Tigers 2 Llangoed 0, Ogwen Tigers 0 Bro Goronwy 3, Talysarn Celts 3 Trearddur Bay Bulls 1, Waunfawr P Bontnewydd P (no referee).
Bob Owen Memorial Shield: Nefyn United 7 Caergybi 2.

Vale of Clwyd and Conwy League
Premier Division: Abergele P Meliden P, Llandudno Athletic 3 Rhos United 1, Llanelwy Athletic 1 Bro Cernyw 3, Llanfairfechan Town 2 Cerrigydrudion 2, Rhuddlan Town 3 Llansannan 2.
Division One: Denbigh Development 4 NFA 5, Henllan 1 Llanfairfechan Reserves 5, Llandudno Amateurs Reserves 3 Machno United 2, Llysfaen 8 Betws-y-Coed 0, Rhyl All Stars 4 Penrhyn Bay Dragons 6.

North East Wales League
Caerwys 5 Mold Town United 3, Chirk Town 0 Sychdyn 1.

Veterans Premier Division: Connah’s Quay Nomads Vets 6 Buckley Town Vets 0.

Anglesey League
Arriva Bangor 3 Pentraeth Res 2, Holyhead Town 1 Cefni 3, Llanfairpwll 1 Llandegfan 0, Y Fali 0 Mountain Rangers 2.

Friday, January 3

Welsh Alliance
Reserves Division: Llangefni Town 3 Pwllheli 1.

Anglesey League
Bwlch Car Boot Trophy: Holyhead Hotspur Res 2 Cemaes Bay 1.

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: