North Wales football results (Nov 15-16)
Bangor City (blue) and Gresford Athletic battle for possession during their 1-1 draw in the Cymru North. Picture: @eventphotowales

Saturday, November 16

JD Cymru Premier
Cardiff Met University 0 Carmarthen Town 3, Cefn Druids 1 Barry Town United 0.

JD Cymru North
Bangor City 1 Gresford Athletic 1, Buckley Town P Colwyn Bay P, Flint Town United 3 Corwen 1, Llandudno 4 Penrhyncoch 0, Llangefni Town 0 Guilsfield 1, Llanrhaeadr-ym-Mochnant 2 Ruthin Town 2, Porthmadog 0 Rhyl 1, Prestatyn Town 7 Llanfair United 0.

FAW Trophy round three
Llannefydd 2 Nefyn United 3 (aet), Llanuwchllyn 1 Llanrug United 5.

Lock Stock Welsh Alliance
Division One: Bodedern Athletic 2 Glan Conwy 3, Greenfield 1 Penrhyndeudraeth 0, Llandyrnog Utd 2 Llandudno Albion 5, Llanrwst Utd 5 Holyhead Hotspur 1, Mynydd Llandegai 3 Denbigh Town 3, Prestatyn Sports P Blaenau Amateurs P.
Division Two: Aberffraw 4 Kinmel Bay 5, Amlwch Town 1 Gwalchmai 5, Barmouth & Dyffryn 4 Pentraeth 0, Llandudno Junction 0 Penmaenmawr Phoenix 2, Mochdre Sports P Holyhead Town P.
Reserves Division: Nantlle Vale 2 Llanrug Utd 1, Penmaenmawr Phoenix 0 Llanrwst Utd 1, St Asaph City 2 Kinmel Bay 0.

Guy Walmsley Welsh National League
Premier Division: Brickfield Rangers 1 Rhydymwyn 5, Brymbo 4 Rhos Aelwyd 1, Castell Alun Colts 1 Rhostyllen 4, FC Queen’s Park 2 Chirk AAA 0, Llay Welfare 3 Penycae 0, Mold Alexandra 3 Saltney Town 4.
Division One: Cefn Mawr Rangers 12 Rhosllanerchrugog 2, Johnstown YFC 0 Hawarden Rangers 14, Lex XI 2 Halkyn & Flint Mountain 3, Llangollen Town P Mynydd Isa Spartans P.
Reserves Division: Corwen P Llay Welfare P, Gresford Athletic 8 Brickfield Rangers 0, Hawarden Rangers P Cefn Druids P, Penycae 2 Mold Alexandra 4, Rhos Aelwyd 1 Holywell Town 5, Ruthin Town 1 FC Queen’s Park 0.
Reserves & Colts Division: Bala Town 3 Cefn Mawr Rangers 4, Cefn Albion 5 Brymbo 5, Coedpoeth United 5 Airbus UK Development 1, Mynydd Isa Spartans 0 Connah’s Quay Nomads 3, Overton Recreation 2 Llay Welfare Colts 1, Rhydymwyn P Johnstown YFC P, Saltney Town 7 Llangollen Town 1.

Salisbury and Co (St Asaph) Vale of Clwyd and Conwy League
President’s Cup round two: Cerrigydrudion P NFA P, Llandudno Amateurs Reserves 5 Llanfairfechan Reserves 4, Llandudno Athletic 6 Betws-y-Coed 1, Llanelwy Athletic 12 Machno United 1, Llanfairfechan Town 4 Abergele 2, Llysfaen 2 Bro Cernyw 1, Y Glannau 1 Llansannan 3.
Premier Division: Rhuddlan Town 8 Rhos United 0.
Division One: Henllan P Denbigh Development P.

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bro Goronwy 6 Llannerchymedd 0, Llangoed 2 Ogwen Tigers 4,
Bob Owen Memorial Trophy round one: Bangor 1876 13 Llanystumdwy 0, Glantraeth 9 Bontnewydd 2, Menai Bridge Tigers P Talysarn Celts P, Trearddur Bay Bulls 3 Bethesda Athletic 1.

Top Mark Uniforms North East Wales League
Acton 2 Chirk Town 3, Bradley Park P Bellevue P, Brymbo Victoria P Sychdyn P, Mold Town United P Caerwys P, Penyffordd Lions 5 Borras Park Albion 0.
Veterans Premier Division: Point of Ayr 2 Buckley Town 5.

Lucas Oil Anglesey League
Bodorgan 1 Y Fali 2, Llanfairpwll 9 Holyhead Town Res 0.
Bwlch Car Boot Trophy round one: Pentraeth Res 3 Mountain Rangers 2.

Friday, November 15

JD Cymru Premier
Bala Town 1 Airbus UK Broughton 0, Connah’s Quay Nomads 3 Newtown 1, The New Saints 2 Aberystwyth Town 0.

Lock Stock Welsh Alliance
Division Two: Llandudno Amateurs 2 Gaerwen 2.
Reserves Division: Colwyn Bay P Porthmadog P, Denbigh Town P Pwllheli P.

Guy Walmsley Welsh National League
Premier Division: Cefn Albion 2 Plas Madoc 2.

Lucas Oil Anglesey League
Bwlch Car Boot Trophy round one: Arriva Bangor 3 Holyhead Hotspur Res 4, Cemaes Bay 7 Cefni 0.

%d bloggers like this:
Skip to toolbar