North Wales football results – Oct 19

Bangor 1876 (blue) in a touchline tussle with Penycae in the Welsh Cup. Picture: Andre Pepper @eventphotowales

North Wales football results – Saturday, October 19

JD Cymru Premier
Airbus UK Broughton 2 Newtown 0, Bala Town 1 Barry Town United 1, Cardiff Met 0 Connah’s Quay Nomads 1, Penybont 2 The New Saints 3.

JD Welsh Cup round one
Bangor 1876 3 Penycae 3 (aet, 1876 won 3-2 on pens), Blaenau Amateurs 0 Buckley Town 2, Chirk AAA 0 Llannefydd 3, Coedpoeth United 0 Gresford Athletic 5, Conwy Borough 1 Ruthin Town 2, Corwen 2 Colwyn Bay 3, Flint Town United 9 Four Crosses 0, Greenfield 3 Caersws 1, Guilsfield 2 Brymbo 1, Holyhead Hotspur 4 Montgomery Town 2, Holywell Town 2 Llandudno 3, Llanberis P Porthmadog P, Llanrhaeadr-ym-Mochnant 1 Prestatyn Town 4, Llanrug United P Aberffraw P, Mynydd Isa Spartans P Llanfair United P, Nantlle Vale 2 Rhydymwyn 0, Nefyn United 0 Bangor City 2, Prestatyn Sports 2 FC Queen’s Park 3, Rhyl 2 Llangefni Town 0, Waterloo Rovers 1 Mold Alexandra 8.

Lock Stock Welsh Alliance
Division One: Glan Conwy 2 Llanrwst United 2, Llandudno Albion 2 Mynydd Llandegai 2, Llandyrnog United 2 Bodedern Athletic 4.
Division Two: Barmouth & Dyffryn P Gaerwen P, Gwalchmai P Llandudno Junction P, Kinmel Bay P Holyhead Town P, Penmaenmawr Phoenix 1 Mochdre Sports 0, Pwllheli P Amlwch Town P.
Reserves Division: Llanrwst United P Nantlle Vale P, St Asaph City 5 Penmaenmawr Phoenix 0.

Guy Walmsley Welsh National League
Premier Division: Castell Alun Colts 1 Rhos Aelwyd 2, Llay Welfare 0 Llanuwchllyn 3, Rhostyllen 1 Cefn Albion 4.
Division One: Halkyn & Flint Mountain P Hawarden Rangers P, Llangollen Town 9 Rhosllanerchrugog 3, New Brighton Villa 5 Johnstown YFC 0.
Reserves Division: Brickfield Rangers P Cefn Druids P, Hawarden Rangers P Llay Welfare P, Rhos Aelwyd 7 Castell Alun Colts 1.
Reserves & Colts Division: Cefn Albion P Saltney Town P, Connah’s Quay Nomads 6 Overton Recreation 2, Johnstown YFC P Bala Town P, Llay Welfare 2 Cefn Mawr Rangers 3, Ruthin Town DS 5 Llangollen Town 1.

Salisbury & Co Vale of Clwyd and Conwy League
Premier Division: Cerrigydrudion 3 Llanelwy Athletic 4, Llandudno Athletic 0 CPD Bro Cernyw 0, Llanfairfechan Town P Abergele P.
Division One: Betws-y-Coed P Penrhyn Bay Dragons P, NFA P Rhyl All Stars P.
President’s Cup round one: Denbigh Development 1 Machno United 2, Llandudno Amateurs Reserves 7 Henllan 3, Llysfaen 3 Rhos United 2, Rhuddlan Town 2 Meliden 4.

Gwynedd League
Bob Owen Memorial Trophy round one: Bro Goronwy 5 Ogwen Tigers 0, Waunfawr 4 Llannerchymedd 0. Postponed: Bethesda Athletic P Trearddur Bay Bulls P, Bontnewydd P Glantraeth P,

Top Mark Uniforms North East Wales League
Acton P CPD Sychdyn P, Borras Park Albion 1 Brymbo Victoria 2, Bradley Park 3 Caerwys 8, Mold Town United 6 Penyffordd Lions 3.

Lucas Oil Anglesey League
Bodorgan 6 Holyhead Town Res 7, Cefni 1 Holyhead Hotspur Res 2, Llanfairpwll P Pentraeth Res P, Y Fali P Mountain Rangers P.

Copyright Dave Jones © All rights reserved. CoverNews by AF themes.
%d bloggers like this: