North Wales football results (Sep 13-14)
Bangor 1876 celebrate a goal against Pwllheli in the FAW Trophy. Pic: Kevin Owen

Saturday, September 14

JD Cymru Premier
Airbus UK Broughton 0 Barry Town United 1, Caernarfon Town 3 Penybont 2, Cefn Druids 3 Carmarthen Town 3, Newtown 1 Bala Town 0.

JD Cymru North
Llandudno 4 Porthmadog 1, Llanfair United 2 Rhyl 3, Llanrhaeadr-ym-Mochnant 1 Conwy Borough 2, Penrhyncoch 3 Gresford Athletic 0, Ruthin Town 0 Colwyn Bay 1.

FAW Amateur Trophy round two
North East: Acton 2 Mynydd Isa Spartans 8, Brickfield Rangers 4 Rhydymwyn 2, Brymbo 8 Llandyrnog United 0, Chirk Town 1 Llanuwchllyn 2, Coedpoeth United 4 Prestatyn Sports 2, Greenfield 3 Penycae 2, Hawarden Rangers 1 Holywell Town 7, Halkyn & Flint Mountain 1 Denbigh Town 2, Llangollen Town 1 Cefn Mawr Rangers 6, Overton Recreation 1 New Brighton Villa 4, Plas Madoc 1 Llay Welfare 3, Queen’s Park 4 Chirk AAA 1, Rhos Aelwyd 2 Castell Alun Colts 0, Rhostyllen 10 Rhosllanerchrugog 0, Saltney Town 1 Mold Alexandra 3.
North West: Amlwch Town 5 Llandudno Athletic 6, Bangor 1876 3 Pwllheli 1, Barmouth & Dyffryn 2 Gwalchmai 1, Bodedern Athletic 3 Glantraeth 0, Gaerwen 2 Glan Conwy 0, Holyhead Hotspur 2 Aberffraw 1 (aet), Llanberis 2 Waunfawr 2 (aet – Llanberis won 4-3 pens), Llanfairpwll 0 Llandudno Junction 5, Llannefydd P Holyhead Town P, Kinmel Bay 0 Llanrwst United 2, Mynydd Llandegai 2 Menai Bridge Tigers 3, Nantlle Vale 2 Blaenau Amateurs 1, Nefyn United 3 Penmaenmawr Phoenix 2, St Asaph City 2 Llandudno Albion 4, Y Felinheli 2 Llanrug United 4.

Lock Stock Welsh Alliance
Division Two: Pentraeth 4 Llandudno Amateurs 5.
Lock Stock Fireworks Challenge Cup round one: Colwyn Bay Reserves 1 Bangor City Reserves 2.
Reserve Division: Llanrug United 4 Penmaenmawr Phoenix 4, Pwllheli 0 St Asaph City 4.

Guy Walmsley Welsh National League
Reserves Division: Buckley Town 2 Gresford Athletic 2, Castell Alun Colts 2 Llay Welfare 12, Mold Alexandra 3 Cefn Druids 2, Penycae 6 Brickfield Rangers 3.
Reserves & Colts Division: Cefn Mawr Rangers 2 Coedpoeth Utd 0, Johnstown YFC 2 Llangollen Town 0, Llay Welfare 1 Airbus UK 2, Mynydd Isa Spartans 5 Saltney Town 0, Rhydymwyn P Overton P.

Salisbury and Co (St Asaph) Vale of Clwyd and Conwy League
Premier Division: Abergele 4 CPD Y Glannau 2, CPD Bro Cernyw 3 Rhuddlan Town 4, Llanfairfechan Town 4 CPD Llansannan 0, Rhos United 1 Cerrigydrudion 3.
Division One: Betws-y-Coed 2 Henllan 1, Denbigh Development 4 Penrhyn Bay Dragons 4, Llandudno Amateurs Reserves 2 Llanfairfechan Reserves 0, Machno United P NFA (North Football Association) P, Rhyl All Stars 4 Llysfaen 6.

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bontnewydd 1 Trearddur Bay Bulls 0, Bro Goronwy 2 Talysarn Celts 2, Caergybi 3 Bethesda Athletic 1, Ogwen Tigers 2 Llanystumdwy 1.

Top Mark Uniforms North East Wales League
Bellevue 3 Borras Park Albion 4, Bradley Park 0 CPD Sychdyn 13, Penyffordd Lions 1 Brymbo Victoria 1.
Veterans Premier Division: Point of Ayr 3 Connah’s Quay Nomads 5.

Lucas Oil Anglesey League
Bodorgan 2 Holyhead Hotspur Res 3, Holyhead Town Res 4 Llandegfan 4, CPD Y Fali 6 Pentraeth Reserves 1.

Friday, September 13

JD Cymru Premier
Connah’s Quay Nomads 4 Aberystwyth Town 1

JD Cymru North
Guilsfield 3 Corwen 3, Llangefni Town 0 Bangor City 1, Prestatyn Town 2 Buckley Town 1.

FAW Amateur Trophy round two
Cefn Albion 1 Lex XI 2.

Lock Stock Fireworks Challenge Cup round one
Denbigh Town 6 Prestatyn Town 0, Porthmadog 2 Llanberis 3 (aet).

Guy Walmsley Welsh National League

Reserves Division: Holywell Town 5 Hawarden Rangers 0.
Reserves and Colts Division: Bala Town 3 Ruthin Town 1.

Lucas Oil Anglesey League
Arriva Bangor 8 Cefni 3, Cemaes Bay 2 Mountain Rangers 2.

%d bloggers like this:
Skip to toolbar